ODBUDOWA TKANKI ZĘBA

pp5

Wypełnienia: do odbudowy utraconych twardych tkanek zęba stosowane są materiały kompozytowe utwardzane światłem (zastosowanie światła do utwardzenia materiału eliminuje konieczność tzw. suszenia wypełnienia i umożliwia jedzenie i picie bezpośrednio po zabiegu). W przypadku znacznego zniszczenia korony zęba możliwe jest zastosowanie dodatkowych wzmocnień w postaci wkładów wkręcanych w korzeń lub koronę zęba; najczęściej dotyczy to zębów po leczeniu endodontycznym.

composite

Istnieje też możliwość przygotowania wypełnienia poza jamą ustną pacjenta na podstawie pobranego wcześniej wycisku i „wklejenia” go do ubytku – jest to tzw. wkład koronowy, może być wykonany z materiału kompozytowego, metalu (najczęściej złota) lub porcelany. Zaletą jest wysoka szczelność takiej odbudowy, trwałość na ścieranie i możliwość bardzo dobrego odtworzenia punktu stycznego z sąsiednimi zębami, co nie zawsze jest możliwe przy zastosowaniu konwencjonalnej metody. Przy bardzo znacznym zniszczeniu zęba jedyną metodą jego odbudowy jest leczenie protetyczne, dotyczy to zwłaszcza ubytków zlokalizowanych poddziąsłowo.

 Inlay-onlay-300x167

LECZENIE PROTETYCZNE

Leczenie protetyczne pozwala na odbudowę utraconej korony zęba lub utraconych zębów, z odtworzeniem pełnego uśmiechu i funkcji estetycznej. Utrata nawet jednego zęba z pełnego łuku może prowadzić do zaburzeń w ustawieniu pozostałych, pojawianiu się szpar między zębami, przechylania zębów lub wysuwania się z zębodołu. Zatem nawet brak pojedynczego zęba w odcinku bocznym powinien zostać odbudowany.

Jeśli zniszczona jest tylko korona zęba, ale pozostał właściwie leczony endodontycznie korzeń, mamy możliwość wykonania odbudowy przy zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego i pojedynczej korony porcelanowej. Wkład koronowo-korzeniowy może być wykonany ze stali stomatologicznej, złota lub włókna szklanego, wybór materiału zależy od rodzaju zastosowanej później korony i stopnia zniszczenia tkanek zęba.

 

IMPLANTY

Implant stomatologiczny (wszczep) jest to śruba wkręcana w kość szczęki lub żuchwy, która stanowi następnie podstawę do odbudowy zęba przy użyciu koron lub mostów. Warunkiem zastosowania takiego rozwiązania jest dobry ogólny stan zdrowia, dobra higiena jamy ustnej i miejscowa dobra jakość kości w miejscu planowanego osadzenia wszczepu. Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i sięga 90%. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest dwuetapowo: najpierw wszczepienie implantu, a po kilku miesiącach odbudowa protetyczna. Przed osadzeniem implantu konieczna jest dokładna analiza podłoża kostnego przy pomocy zdjęć radiologicznych, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – tomografii komputerowej.

pp7pp6pp8

LECZENIE ENDODONTYCZNE

Jednym z możliwych powikłań próchnicy jest zapalenie miazgi zęba i konieczność leczenia endodontycznego (kanałowego). Leczenie polega na usunięciu miazgi wypełniającej komorę i kanały korzeniowe zęba w znieczuleniu, opracowaniu kanałów korzeniowych szeregiem pilników o zwiększającym się przekroju, a następnie szczelnym wypełnieniu światła kanału. W zależności od stopnia komplikacji zabiegu (najczęściej spowodowanym budową anatomiczną zęba) leczenie może zostać przeprowadzone na jednej lub kilku wizytach. Konieczne jest wykonanie kilku zdjęć rtg, dlatego niekorzystne jest leczenie kanałowe zębów u kobiet w ciąży, kiedy nie możemy wykonać kontroli radiologicznej skuteczności przeprowadzonego leczenia.

Rewizja leczenia endodontycznego czyli leczenie powtórne: w niektórych przypadkach podejmujemy próbę ponownego leczenia kanałowego zęba; ma to miejsce wtedy, gdy na zdjęciu rtg stwierdzamy nieszczelne wypełnienie światła kanału korzeniowego i/lub obecność zmian w kości otaczającej korzeń zęba. Taki ząb może nie dawać dolegliwości bólowych, jednak jest to ognisko infekcji i powinno się dążyć do „poprawienia” leczenia. Jest to trudne, nie zawsze kończy się pełnym sukcesem. Moemy napotkać w kanale materiał, którego nie można usunąć, stopień zakrzywienia korzenia może też w znacznym stopniu utrudniać dotarcie i opracowanie korzenia. Jeśli nie uda nam się w pełni udrożnić i wypełnić kanału na jego całej długości, niekiedy możliwe jest pozostawienie takiego zęba na jakiś czas w jamie ustnej, leczenie ma wtedy charakter warunkowy. Warunkowy oznacza – wszystko dobrze, pod warunkiem, że nie boli i na kontrolnych zdjęciach rtg wykonywanych przeciętnie co 1-2 lata nie widać patologii. Taki ząb nie jest jednak wartościowym filarem dla odbudowy protetycznej.

pp9pp11pp10

BRAK JEDNEGO LUB KILKU ZĘBÓW

Brak jednego lub kilku zębów może być uzupełniony przy pomocy: odbudowy opartej na implantach, mostu tradycyjnego porcelanowego na podbudowie metalowej (stal lub złoto), mostu kompozytowego wzmocnionego włóknami szklanymi, mostu adhezyjnego. Są to uzupełnienia mocowane w jamie ustnej na stałe. W przypadku bardziej rozległych braków wykonuje się protezy wyjmowane o różnej konstrukcji, dostosowanej do warunków indywidualnych pacjenta.

pp14pp13pp12indeks

KORONY I MOSTY PEŁNOCERAMICZNE

Zastosowanie specjalnie wzmocnionej porcelany pozwala na wykonanie uzupełnienia protetycznego bez podbudowy metalowej. Zaletą jest bardzo wysoka estetyka uzyskana dzięki dużej przezierności uzupełnienia i załamywania światła w sposób zbliżony do uzębienia naturalnego. Wadą jest zmniejszona odporność mechaniczna (możliwość wykonania uzupełnienia odbudowującego maksymalnie 4 punkty, czyli brak dwóch sąsiadujących zębów), konieczność bardziej agresywnej preparacji zęba, co ma znaczenie w przypadku szlifowania zębów żywych.

Tlenek Cyrkonu Lava™ Plus został oceniony jako materiał doskonały pod względem estetyki i posiadający największa przezierność spośród monolitycznych koron z tlenku cyrkonu. Jest to także jedyny system na rynku pasujący do kolornika Vita Classical Shade A1-D4 włączając to odcienie po wybielaniu.

Poniższe zdjęcia posiadam dzięki uprzejmości firmy 3M ESPE – producentowi systemu Lava.

pp15

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH